Zadbaj o bezpieczne wakacje w Europie

Środek lipca - sezon wakacyjny już w pełni. Niezależnie od tego, gdzie spędzacie urlop - nad morzem, czy też w górach -  powinniście pamiętać o kilku elementarnych zasadach. PZU jako lider polskiego rynku ubezpieczeń uświadamia klientom, jak przygotować się do letniej podróży, aby móc spokojnie wypocząć na zaplanowanych wakacjach.

1. Urlop nad wodą

Gorące dni lipca i sierpnia zachęcają do zagranicznych wypadów nad wodę. W trakcie wyjazdu w takie miejsca jak, okolice Morza Śródziemnego czy Wybrzeże Adriatyku, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo własne oraz naszych najbliższych. Dla większości z nas, ważną częścią urlopu są chwile spędzone w pobliżu kąpielisk. Niezwykle istotne, abyśmy decydowali się wyłącznie na strzeżone plaże z ratownikami. W razie niebezpieczeństwa ratownik będzie mógł udzielić nam pomocy.

Absolutnie nie powinniśmy wylegiwać się na plaży bez dobrej ochrony przeciwsłonecznej. Zadbajmy, aby w naszym bagażu znalazły się kremy z odpowiednim filtrem UV. Na plażę zabierzmy również okrycie głowy, zapasową odzież, najważniejsze dokumenty, klapki czy ręcznik. Nie zapominajmy oczywiście o dużej ilości wody mineralnej.

Jeśli nie znamy dokładnej głębokości, starajmy się unikać skoków do wody, zwłaszcza na tzw. „główkę”. Niejednkrotnie chęć zaimponowania znajomym i brawura, mogą nas kosztować poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet trwałe kalectwo.

Jeśli za bardzo rozgrzaliśmy się na słońcu, przez wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję i nogi. W ten sposób unikniemy niebezpiecznego wstrząsu termicznego. Uważajmy także na kolory flag widocznych w obrębie kąpieliska. Biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast czerwona informuje nas o tym, że wchodzenie do wody w danym momencie jest zabronione.

Osobom, które bardziej aktywnie spędzają swój czas nad morzem czy jeziorem, np. w żaglówce, rowerku wodnym, kajaku radzimy śledzenie aktualnej prognozy pogody, tak aby w miarę możliwości uniknąć nagłej, niekorzystnej zmiany aury.

2. Urlop w górach

Zważanie na podstawowe zasady bezpieczeństwa w trakcie urlopu odnosi się również do tych, którzy wakacje spędzają w górach. Planując wycieczkę nie zapomnijmy też o spakowaniu kompasu, mapy turystycznej czy regionalnego przewodnika. Pomocne mogą się również okazać informacje pozyskane od mieszkańców, dobrze znających trasę naszej wyprawy. Przed każdą wyprawą należy zadbać o dobre buty i odzież, która ochroni nas przed wiatrem i chłodem. Powinniśmy zabrać napoje, czy energetyzujące przekąski np. batoniki. Na wypadek gdybyśmy zgubili się na górskim szlaku, warto mieć ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, dzięki któremu wezwiemy pomoc. 

3. Polisa turystyczna

Wakacje spędzone w towarzystwie najbliższych nam osób to gwarancja niezapomnianych chwil i wspomnień, do których będziemy wracać na długo po zakończeniu urlopu. Pamiętajmy jednak, że w trakcie podróży, mogą nas spotkać różne nieoczekiwane zagrożenia, które mogą zepsuć cały urok wakacji.

Osoby kochające wakacyjne podróże, którym zależy jednocześnie na bezpiecznym wypoczynku, powinny wykupić odpowiednią polisę turystyczną. W ramach ubezpieczenia PZU Wojażer, wszyscy urlopowicze otrzymają kompleksową pomoc i opiekę medyczną, udzielaną zarówno w kraju, jak i za granicą. Polisa zapewnia wizytę u lekarza w miejscowym szpitalu czy przychodni, a nawet transport medyczny. To doskonała propozycja dla osób podróżujących za granicę indywidualnie lub w większej grupie - mówi Anna Staniszewska, kierowni z Biurze Zarządzania Produktami PZU.

źródło: media.pzu.pl