Podwyżki w OC na tapecie

+ Ceny w OC komunikacyjnym wciąż będą rosły

+ Oprócz OC wzrosną także ceny wody i prądu

 

Ogólnopolskie media rozpisują się na temat podwyżek cen OC komunikacyjnego. Podkreśla się, że od początku roku stawki wzrosły nawet o połowę. Mimo to Polacy wciąż płacą za OC mniej niż inni mieszkańcy Unii Europejskiej. Andrzej Maciążek, wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, zaznacza, że wzrost cen wskazuje na konsekwencję ubezpieczycieli w dążeniu do przywrócenia równowagi w segmencie OC ppm.

PIU: wzrost cen wskazuje na konsekwencję ubezpieczycieli w dążeniu do przywrócenia równowagi w segmencie OC ppm.

To jeszcze nie koniec podwyżek. Marek Baran z Biura Prasowego Link4, zaznacza, że do końca roku ceny mogą wzrosnąć jeszcze o 15%, a po 1 stycznia o kolejne 15-20%, co będzie efektem wejścia w życie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego ws. zadośćuczynień. Najwięcej za OC muszą zapłacić młodzi kierowcy i posiadacze sportowych aut. Gazeta Wyborcza radzi jednak jak można się przed podwyżkami ustrzec: należy jeździć bezpiecznie, kupić OC pół roku wcześniej, a także porównywać oferty ubezpieczycieli.

Media opisują także przyczyny wzrostu stawek w OC. I tak Bartłomiej Behnke z Superpolisy, zaznacza, że powodem wzrastających cen są m.in. niekorzystne wyniki finansowe branży ubezpieczeniowej. Wymieniane są także wytyczne likwidacyjne KNF-u oraz wzrost wartości wypłat z OC, szczególnie za szkody osobowe. Podkreśla się, że obecnie świadczenia wypłacane za szkody osobowe potrafią być nieprzewidywalne, dlatego pozytywnie na działalność ubezpieczycieli może wpłynąć standaryzacja, nad którą pracuje specjalny zespół powołany przy KNF-ie - Forum Zadośćuczynień. Wpływ na ceny OC w przyszłości może mieć także ewentualne wprowadzenie podatku Religi. Jak podaje portal tvn24bis.pl oprócz OC komunikacyjnego czekają nas także podwyżki cen wody i prądu. (ANT)

 

źródło: (KNFLink4PIUSuperpolisa)