Losowanie OFE

Jeśli rozpocząłeś pierwszą pracę i nie wybrałeś OFE, do pół roku ZUS przez losowanie zrobi to za Ciebie. Jednak oddanie przypadkowi tak ważnej decyzji, jaką jest wybór funduszu emerytalnego to nie jedyna konsekwencja nie wybrania OFE.

Losowanie do OFE

Losowe przydzielanie osób, które powinny wybrać fundusz emerytalny, a tego nie zrobiły do OFE odbywa się dwa razy w roku: 31 stycznia i 31 lipca. Aby go uniknąć, należy wybrać OFE do 10 stycznia, albo do 10 lipca – w zależności od tego, która data wypada jako pierwsza po powstaniu obowiązku wybrania funduszu emerytalnego.

Co się dzieje, jeśli nie wybierzesz OFE?


Wylosują Cię, ale nie do największych OFE

„Losowanie” do OFE, jakie przeprowadza ZUS to nie tak do końca losowanie. Zgodnie z prawem losuje się tylko do tych OFE, których udział w rynku nie przekracza 10 proc. Oznacza to, że nie możesz zostać wylosowany do największych otwartych funduszy emerytalnych, takich jak OFE PZU, Aviva OFE, czy ING OFE. Zostają tylko te fundusze, które mają mało klientów, a to często jest spowodowane ich nie najlepszymi wynikami.

Kiedy nie masz OFE Twoje pieniądze nie pracują!

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wybrać OFE samodzielnie i jak najszybciej po rozpoczęciu pracy. W czasie, kiedy nie masz OFE, a nie odbyło się jeszcze losowanie, Twoje składki na II filar, które powinny trafić do OFE wpływają na konto ZUS. Jest to konto nie oprocentowane. Twoje pieniądze nie pracują, a więc tracą na wartości. Dopiero jak wybierzesz OFE Twoje pieniądze na emeryturę zaczną się pomnażać.

Dlatego wybierz już teraz!

Nie warto zwlekać z wybraniem funduszu emerytalnego. Przejrzyj rankingi OFE na naszych stronach i sam zadecyduj o tym, kto będzie pomnażał pieniądze na Twoją emeryturę.