Kim jest broker ubezpieczeniowy?

Coraz więcej osób jest zainteresowanych różnego rodzaju ubezpieczeniami: na życie, zdrowie, od następstw nieszczęśliwych wypadków czy ochroną mieszkania przed ogniem lub zalaniem.

Bez względu na to, jakiego typu ochrona nas interesuje, aby wybrać najlepszą ofertę, będziemy zmuszeni do przebrnięcia przez gąszcz propozycji z różnych instytucji. Nie jest to proste zadanie, ponieważ poznanie w pełni warunków obowiązywania poszczególnych ubezpieczeń wiąże się z wielogodzinnym studiowaniem OWU każdego z nich. Aby zaoszczędzić czas i upewnić się, że wybrane ubezpieczenie będzie dostosowane do naszych potrzeb, warto skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie. Może być nim na przykład broker ubezpieczeniowy.

Broker ubezpieczeniowy zajmuje się znajdywaniem najlepszych polis dla swoich klientów, reprezentuje on więc ich interesy przed poszczególnymi firmami ubezpieczeniowymi. Jego praca polega na odczytaniu potencjalnych zagrożeń danej osoby (np. czy wykonywany przez nią zawód wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku) oraz na negocjowaniu najlepszych warunków ochrony. Broker ubezpieczeniowy często jest w stanie uzyskać dla nas lepszą ofertę niż dana instytucja byłaby skłonna zaproponować nam bez jego pomocy. Jego usługi są dla klientów bezpłatne. Wynagrodzenie wypłacają mu ubezpieczyciele w formie prowizji od sprzedanych produktów. Nie trzeba jednak obawiać się, że zaproponuje on ofertę, która przyniesie mu największy zysk. Osobom trudniącym się tym zajęciem najbardziej zależy na dobrej opinii, więc starają się, aby ich porady były rzetelne. Każdy zadowolony klient najprawdopodobniej poleci go innym osobom, natomiast zła opinia może zrujnować jego karierę.

Broker ubezpieczeniowy wciąż jest w Polsce niedoceniany. Mało osób wie na czym polega jego praca i uważa go za typowego akwizytora. Miejmy nadzieję, że ten niekorzystny trend wkrótce się zmieni i coraz więcej osób przed wyborem polisy ubezpieczeniowej skorzysta z jego fachowej porady. Pomoże to wszystkim w uniknięciu wielu rozczarowań, gdy okaże się, że nasze ubezpieczenie nie obejmuje tego, na czym nam zależało.