5.03.2014 UNIQA zrewitalizowała zabytkową siedzibę w Łodzi

Zakończyły się trwające rok prace nad odrestaurowaniem pofabrycznego obiektu przy ul. Gdańskiej 132 w Łodzi. Budynek od ponad 20 lat jest siedzibą UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeń SA.

Siedziba UNIQA w Łodzi to dawny budynek farbiarni Oskara Stadtlandera. Wyremontowany został w taki sposób, by przypominać o historii miejsca. Odnowę przeszła nie tylko elewacja budynku, ale także wnętrza, w których wyeksponowano starą cegłę, oddającą ducha przemysłowego budynku.

Realizacja projektu trwała rok, zakończyła się w połowie lutego 2014 r. Nieformalnie wpisała się w łódzki program „Mia100 kamienic”, którego celem jest odrestaurowanie cennych budynków z XIX i XX w.

- Renowację budynku centrali UNIQA finansowaliśmy ze środków własnych. Koszt projektu to blisko 10 mln zł. Urząd Miasta Łodzi od 2011 r. prowadzi projekt przywracania blasku dawnej Łodzi. Cieszę się, że w ten sposób mogliśmy wpisać się w projekt miasta – mówi Małgorzata Michalak – Bartkowiak, wiceprezes zarządu UNIQA. - UNIQA jest jedną z najszybciej rozwijających się grup ubezpieczeniowych w Polsce. Łączy nowoczesne rozwiązania dla klientów z poszanowaniem historii i stąd decyzja rady nadzorczej o remoncie – dodaje Małgorzata Michalak – Bartkowiak.

UNIQA jest jedynym towarzystwem ubezpieczeniowym na rynku z siedzibą w Łodzi. I jedną z nielicznych spółek branży finansowej, której centrala mieści się w historycznym budynku, wpisanym do ewidencji zabytków.

Remont wymagał przeniesienia ponad 150 pracowników do lokalizacji tymczasowej. Nowa powierzchnia biurowa zaaranżowana została w formule open space, dzięki czemu powiększono liczbę stanowisk pracy ze 162 do 197.


Grupa działająca w Polsce należy do austriackiego koncernu UNIQA, którego tradycja sięga ponad 100 lat. Zatrudnia w Polsce ponad 900 osób, w tym aż 400 w Łodzi. Jest tym samym jednym z większych pracodawców w regionie. W latach 2011-2013 obie spółki UNIQA działające w Polsce – towarzystwo majątkowe i życiowe - odprowadziły do państwowej kasy prawie 23 mln zł podatku PIT, 4,6 mln zł podatku CIT i 4,2 mln zł podatku VAT. Bezpośrednio do kasy miejskiej w tym samym okresie trafiło m.in. ponad 310 tys. zł podatku od nieruchomości.

Miasto fabryk

Miasto Łódź dawniej nazywane było miastem fabryk. Dziś tylko nieliczne z tych, które pozostały mają szansę przejść rewitalizację. Jak wyjaśnia Dariusz Chwalborski z Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, historia budynku sięga 1896 roku, gdy w tym miejscu powstała nieduża, zatrudniająca 40 robotników farbiarnia wełny Oskara Stadtlandera. W 1912 roku do rozbudowanych budynków została przeniesiona z ulicy Piotrkowskiej fabryka wyrobów wełnianych Maksymiliana Schiffera /Szyffera/, działająca od 1889 roku. W latach międzywojennych w części hal produkcyjnych znajdowała się z kolei tkalnia jedwabiu H. Gordina i S-ka. Od początku lat 90-tych XX wieku w budynku starej fabryki siedzibę ma Zakład Ubezpieczeń i Reasekuracji Polonia SA, a po zmianie nazwy (11 lat temu) i właściciela (13 lat temu) - UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń SA.

„Mia100 kamienic”

Od 2011 r. miasto Łódź prowadzi projekt „Mia100 kamienic”. Równolegle prowadzone są prace rewitalizacyjne ulicy Piotrkowskiej i Księżego Młyna. Lista zabytków obejmuje budynki XIX i XX wieku, które trwale związane są z historią miasta, a w okresie PRL nie przechodziły żadnych remontów. Ich rewitalizacja pozwoli uratować zabytkowe centrum Łodzi. Odnawiane są całe budynki od piwnicy, aż po dach. Wymianie podlegają: stolarka okienna, stolarka drzwiowa, wzmacniane są stropy, odnawiane elewacje, bramy, klatki schodowe. Wszystkie prace odbywają się pod nadzorem konserwatora zabytków. Jednocześnie remontowane budynki są podłączane do miejskiej sieci cieplnej.